Online
Rezerwacja
Tasty Stories by Hotele SPA Dr Irena Eris
Tasty Stories by Hotele SPA Dr Irena Eris
Mistrz Tradycji, członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Umiejętności wyplatania przedmiotów ze słomy nauczył się w bezpośrednim przekazie od swojej mamy (Władysławy Stelmach, zdobywczyni wielu nagród) w czasach swojego dzieciństwa na Roztoczu. Ta zaszczepiona w nim pasja zaowocowała licznymi nagrodami wystawami.
Od 20 lat mieszka i prowadzi gospodarstwo w Iwli, w Beskidzie Niskim. W wolnych chwilach rozwija swoje rzemiosło, poniekąd reaktywując w ten sposób obecną dawniej w regionie, a zapomnianą dziś dziedzinę. Tworzy ozdoby świąteczne, dekoracje domu, akcesoria do kuchni, zabawki, biżuterie czy wreszcie kosze i kapelusze.
W 2016 roku jako jedna z nielicznych osób z podkarpacia brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Słomkarskim "Jak złoto", organizowanym przez Uniwersytet Ludowy w Woli Sękowej. Swoją wiedzę i umiejętności przekazuje swoim dzieciom oraz uczestnikom okazjonalnych warsztatów plecionkarskich organizowanych w regionie. Zajmuje się też, filcowaniem wełny oraz wyrobem serów z mleka koziego.
Warto przy okazji wspomnieć, że plecionkarstwo w Polsce zostało wpisane na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego decyzją z dnia 10 lipca 2018 roku.
Najlepsza do wyplatania wyrobów słomianych jest słoma z żyta. Ścina się ją wcześniej niż dojrzałe zboże, gdy źdźbła mają jeszcze zielona barwę i są bardzo mocne. Kiedyś gospodarze wydzielali na nią specjalnie kawałek z pola. Kosi się sierpem, by źdźbła zostały jak najdłuższe. Potem jest suszenie, czesanie i obcinanie kłosów. Bezpośrednio przed pracą słomę trzeba namoczyć w wodzie, żeby zmiękła. Ze słomy nie tylko się plecie, ale również szyje. A to dlatego, że do związywania słomianych warkoczy używa się specjalnej igły i dartki, cienkiego paska wystruganego z witek wierzby, leszczyny lub osiki, którym zszywa się na okrętkę.
Comments are closed.